Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2009

Ελλάδα - Λουξεμβούργο 2 - 1

UPDATE [ + Video των Γκολ ]

Παρουσιάζοντας κακό θέαμα με λιγοστές αναλαμπές η Εθνική επικράτησε του Λουξεμβούργου 2-1 στο ΟΑΚΑ και θα διεκδικήσει μέσω μπαράζ την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ, αφού Ελβετία και Ισραήλ έμειναν στο 0-0.
Ο Τοροσίδης στο 30’ και ο Γκέκας στο 33’ με κεφαλιές τα γκολ, μείωσαν με αυτογκόλ του Αβρ. Παπαδόπουλου στο 89’ οι φιλοξενούμενοι.

Αναγκαία η βελτίωση εν όψει των τελικών του Νοεμβρίου. Ουκρανία, Βοσνία, Ιρλανδία και πιθανότατα Σλοβενία οι υποψήφιοι αντίπαλοι, τη Δευτέρα η κλήρωση.

Το φιλμ του αγώνα:...........

1' Έναρξη της αναμέτρησης. Στη σέντρα το Λουξεμβούργο.

4' Σουτ του Μπέτμερ από μακριά, δεν ανησυχεί καθόλου ο Σηφάκης, καθώς η μπάλα περνά άουτ.

10' Αδυνατεί η Εθνική ομάδα να κρατήσει και να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα απέναντι στο Λουξεμβούργο, που έχει παραταχθεί με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς.

14' Πρώτος καλός συνδυασμός της Εθνικής, με τον Σαλπιγγίδη να πατά στον Βύντρα, αλλά ο Γκέκας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή στη σέντρα που έγινε από δεξιά.

16' Κίτρινη κάρτα για τον Παγιάλ, μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Καραγκούνη.

20' Καλή στιγμή για την Εθνική. Αριστερό σουτ του Φωτάκη λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά άουτ.

25' Καλή στιγμή για το Λουξεμβούργο. Σουτ του Κίτενγκε από αριστερά, ο Σηφάκης αποκρούει σε κόρνερ.

29' Ο Τοροσίδης κάνει σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα περνά πολύ άουτ.

30' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Καραγκούνης εκτελεί το κόρνερ και ο Τοροσίδης με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζουμπέρ για το 1-0.

33' ΓΚΟΟΟΛ! Δεύτερο γκολ για την Εθνική. Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Φάνης Γκέκας με κεφαλιά κάνει το 2-0 και φτάνει τα 10 γκολ στα προκριματικά, κάτι που τον καθιστά πρώτο σκόρερ στην ευρωπαϊκή ζώνη.

44' Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική. Ο Κυργιάκος αποχωρεί με τραυματισμό και τη θέση του παίρνει ο Βαγγέλης Μόρας.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Ο Πλιάτσικας περνά στη θέση του Φωτάκη. Αλλαγή και για το Λουξεμβούργο, στη θέση του Γένις ο Λεβέκ.

48' Σουτ του Παγιάλ από μακριά, η μπάλα περνά άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Σηφάκης.

57' Αποβολή για το Λουξεμβούργο. Ο Παγιάλ δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Σαλπιγγίδη.

58' Κίτρινη κάρτα στον Πλιάτσικα.

69' Μακρινό σουτ του Καραγκούνη, ο Ζουμπέρ μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

71' Ακυρώνεται ορθώς γκολ του Μόρα ως οφσάιντ.

73' Δεύτερη αλλαγή για το Λουξεμβούργο. Στη θέση του Κίτενγκε ο Πούποβατς.

76' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Σαλπιγγίδης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, ξεπερνά και τον Ζουμπέρ αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση χτυπά στο δοκάρι.

80' Τρίτη αλλαγή για το Λουξεμβούργο. Ο Μαρτίνο στη θέση του Κίντσιγκερ.

83' Τρίτη αλλαγή και για την Ελλάδα. Ο Νίνης στη θέση του Βύντρα.

86' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνο για φάουλ στον Πλιάτσικα.

89' Κεφαλιά του Γκέκα, αποκρούει ο Ζουμπέρ.

90' ΓΚΟΛ για το Λουξεμβούργο. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος σε μία ακίνδυνη σέντρα από τα δεξιά στην προσπάθειά του να κόψει πλασάρει τον Σηφάκη για το 2-1.

92' Κίτρινη κάρτα στον Μουτς για σκληρό φάουλ στον Νίνη.

90+4 Λήξη του αγώνα.

* Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες του ΟΑΚΑ, περίπου 6-7 χιλιάδες φίλαθλοι στο γήπεδο.