Κυριακή 17 Ιουνίου 2018

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 84-70 ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στον 5ο τελικό (3-2)

Και ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-2

O Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 84-70 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και στέφθηκε πρωταθλητής για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Τζέιμς, Σίγκλετον, Γκιστ και Παππάς οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης. Δεν έλειψε η ένταση από το ΟΑΚΑ με τον Ολυμπιακό να αποχωρεί προσωρινά.

Ο Παναθηναϊκός του .....

πρώτου ημιχρόνου δεν θα μπορούσε να πάρει το ματς ούτε για αστείο. Με 0/7 τρίποντα, σχεδόν μηδενική δημιουργία (μόλις 4 ασίστ) και τον αντίπαλο σε καλή κατάσταση παρά τα πολύ γρήγορα τρία φάουλ του Μιλουτίνοφ (μόλις στο 3') δεν θα ήταν δυνατόν.

Επρεπε να βελτιωθούν όλα και αφού δεν μπορούσε ο Καλάθης, έπρεπε να βρεθεί κάποιος άλλος. Ανέλαβαν λοιπόν την ευθύνη οι Τζέιμς και Παππάς (σε αγαστή συνεργασία με τους Σίνγκλετον και Γκιστ) και ο Παναθηναϊκός ξεκόλλησε.

Από το 25-30 του ημιχρόνου, φτάσαμε στο 53-45 (με καλάθι του Παππά), στο 57-47 και στο 60-50 την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός έχανε με πέντε φάουλ τον Μιλουτίνοφ αλλά και την επαφή με το καλάθι.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Γιατί ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντισταθεί, γιατί η εξέδρα μπήκε για τα καλά στην εξίσωση του ματς, γιατί ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να αφήσει ανεκμετάλλευτη μία τέτοια ευκαιρία. Και δεν την άφησε προφανώς.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 9 (17 ριμπάουντ), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 18 (1), Παππάς 13 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου

Ολυμπιακός: Σπανούλης 11 (1), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 13 (2), Παπανικολάου 6 (1), ΜακΛίν 16, Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 5