Τετάρτη 12 Μαΐου 2010

ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ 0-1. Τον κέρδισε μέσα στο σπίτι του και τον αποτελείωσε...

+ VIDEO με το γκόλ.

Τον κέρδισε μία, τον κέρδισε δύο, τον κέρδισε και τρίτη φορά. Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής, 1-0 από το Καραϊσκάκη κόντρα στον Ολυμπιακό και τον άφησε εκτός διεκδίκησης της θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο «Δικέφαλος του βορρά» μπορεί να εξασφαλίσει από σήμερα την πρώτη θέση, αν η ΑΕΚ δεν κερδίσει τον Άρη. Το γκολ ο Ίβιτς στο 33’.

«Κοίτα πως κατάντησες τον Ολυμπιακό» ήταν το ......

σύνθημα των φιλάθλων κατά του Σωκράτη Κόκκαλη.

Χάος αμέσως μετά τη λήξη με ξύλο μεταξύ παικτών στη φυσούνα, «ντου» οπαδών στον αγωνιστικό χώρο και τα ΜΑΤ να αποτρέπουν την είσοδο του κόσμου στα αποδυτήρια.

Οι αστυνομικές δυνάμεις έκαναν ρίψεις δακρυγόνων για να απομακρύνουν τον κόσμο.

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):

1.ΠΑΟΚ 13 β.
2.ΟΣΦΠ 7
3.ΑΕΚ 5*
4.ΆΡΗΣ 3*

Το ματς:

Η εξέλιξη του α’ ημιχρόνου θύμισε το ματς των δύο ομάδων στο Καραϊσκάκη στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Τότε ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του «επίσκεψη» στην αντίπαλη περιοχή κατάφερε να σκοράρει με «δράστη» τον Εντίνιο και να φύγει από το Φάληρο με ένα σπουδαίο «διπλό».

Στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Ίβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε άριστα την μεταβίβαση του Σορλέν και την …αδράνεια της «ερυθρόλευκης άμυνας» και με ένα ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Νικοπολίδη πετυχαίνοντας το 1-0.

Ο Ολυμπιακός δικαιούται να λέει πως άξιζε ένα γκολ διότι: Η κεφαλιά του Τοροσίδη απομακρύνθηκε την τελευταία στιγμή πάνω στην γραμμή από τον Κοντρέρας, ενώ είχε και ένα δοκάρι σε σουτ του Λούα Λούα. Τι έχει να αντιπαρατάξει ο ΠΑΟΚ; Την πολύ καλά οργανωμένη άμυνά του και γενικά το πολύ καλό στήσιμό του στο χορτάρι.

Μουδιασμένα μπήκε στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός, φανερά επηρεασμένος από το γεγονός ότι έφυγε για τα αποδυτήρια βρισκόμενος πίσω στο σκορ. Από την άλλη, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος δεν παρέκκλιναν καθόλου από τα δύο πράγματα που ζητάει συνεχώς ο προπονητής τους: «Σοβαρότητα και πειθαρχεία στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου».

Οι Πειραιώτες πίεσαν για την ισοφάριση με ανορθόξο τις περισσότερες φορές τρόπο, χωρίς ποτέ όμως να καταφέρουν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του «δικέφαλου του Βορρά».

Το σύνθημα που ακούστηκε από την εξέδρα προς το τέλος του ματς αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της ομάδας του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς στην παρούσα φάση. «Κοίτα πως κατάντησες τον Ολυμπιακό», φώναξαν και αποδέκτης των παραπόνων δεν είναι άλλος από τον πρόεδρο των «ερυθρολεύκων», Σωκράτη Κόκκαλη. Αποβλήθηκαν Μέλμπεργκ και Κοντρέρας στις καθυστερήσεις.

*Με προκλητικό τρόπο κατευθύνθηκαν προς τη φυσούνα οι παίκτες του ΠΑΟΚ, καθώς έκαναν χειρονομίες προς την εξέδρα.

Το φίλμ του αγώνα

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα ο Ολυμπιακός.

2' Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Όσκαρ δεν καταφέρνει να πλασάρει.

3' Με τον διαιτητή τα έχει βάλει η εξέδρα, με αφορμή ένα μαρκάρισμα στον Ντουντού.

9' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Διώχνει πάνω στην γραμμή ο Κοντρέρας την κεφαλιά του Τοροσίδη.

14' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Λούα Λούα με τεχνικό σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών.

17' Οι γηπεδούχοι διατηρούν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν έχουν τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος οι φιλοξενούμενοι.

18' Στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ με τον Λίνο "κόπηκε" πριν γίνει απειλητικός.

23' Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο.

29' Κίτρινη κάρτα στον Μαρέσκα. Ο Ιταλός μέσος διαμαρτυρήθηκε ότι τον τράβηξε ο Γκαρσία, αλλά δεν έχει δίκιο.

30' Η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς. Το διαγώνιο σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

33' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0! Ο Σορλέν έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Ίβιτς με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Νικοπολίδη.

42' Δεν μέτρησε το τέρμα του Ντουντού. Νωρίτερα, ο Βραζιλάνος μέσος είχε κάνει φάουλ στον Μαλεζά.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

45' Κίτρινη κάρτα στον Αβ. Παπαδόπουλο.

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Φιλομένο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου αντικατέστησε τον Πάντο.

51' Στο έδαφος ο Μπράβο. Έπεσε άτσαλα στην προσπάθειά του να σουτάρει. Τίποτα το σοβαρό.

55' Ο Μέλμπεργκ προωθήθηκε στην επίθεση και έπιασε την κεφαλιά, δεν ανησύχησε ο Χαλκιάς.

58' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη για την κοκορομαχία που είχε με τον Γκαρσία. Την κίτρινη κάρτα είδε και ο μέσος του ΠΑΟΚ.

62' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς πήρε τη θέση του Φιλομένο.

65'Στο έδαφος ο Βιτόλο, μικρή διακοπή προκειμένου να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

70' Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο αδυνατεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΟΚ.

72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρέσκα αφήνει την θέση του στον Γιάννη Παπαδόπουλο.

74' Σουτ του Βιτόλο πολύ μακριά από την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη

77' «Κοίτα πως κατάντησες τον Ολυμπιακό», φωνάζουν οι φίλοι των «ερυθρολεύκων».

81' Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ίβιτς.

83' Ο Ραούλ Μπράβο με πλασέ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χαλκιά.

84' Κίτρινη κάρτα στον Ραούλ Μπράβο του Ολυμπιακού.

84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια αφήνει την θέση του στον Εντίνιο.

89' Κίντρινη κάρτα στον Κοντρέρας του ΠΑΟΚ.

90+2' Ο Φωτάκης μπαίνει στη θέση του σκόρερ Ίβιτς.

90+3' Κόκκινη κάρτα στον Όλοφ Μέλμπεργκ και τον Κοντρέρας για επεισόδιο.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν μπροστά στους φιλάθλους του Ολυμπιακού και δέχθηκαν πολλά αντικείμενα. Επίσης αντικείμενα έπεσαν και στους παίκτες του Ολυμπιακού.

Περίπου 20.000 άτομα στις εξέδρες του Γ. Καραϊσκακης. Ικανοποιητικός αριθμός δεδομένων των συνθηκών (εργάσιμη ημέρα, ώρα έναρξης)

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): ικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Όσκαρ, Νταρμπισάιρ, Μπράβο, Ντουντού, Αβ. Παπαδόπουλος, Μαρέσκα(72' Γ. Παπαδόπουλος), Πάντος (46' Μήτρογλου), Λούα Λουά, Τοροσίδης.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια(84' Εντίνιο), Φιλομένο (62' Μουσλίμοβιτς), Ίβιτς(92' Φωτάκης).

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Μπαλτάς (Αχαΐας)