Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2009

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ - ΕΡΑΝΗ 3-3. Καταιγίδα από γκολ στην επανάληψη

ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΟΙ ΦΙΛΙΑΤΡΙΝΟΙ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΟΛΙΓΩΡΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΙ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΣΤΟ 80’ ΚΑΙ ΤΟ 90’!

Απίστευτη εξέλιξη είχε ο χθεσινός ημιτελικός για το κύπελλο της ΕΠΣΜ ανάμεσα στον Μεσσηνιακό και την Εράνη.
Και μάλιστα τίποτα στο α’ μέρος που έληξε χωρίς γκολ δεν προμήνυε την …καταιγίδα των γκολ που θ’ ακολουθούσε στην επανάληψη.
Οι Φιλιατρινοί ήταν πάντως καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» από τώρα την πρόκριση, αφού βρέθηκαν να προηγούνται 0-2, χάρις στα γκολ των Ψάρρη, Χαριάτη και 1-3 (πάλι ο Χαριάτης).

Ο Μεσσηνιακός όμως που για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες (έπειτα από το ματς Δ’ ........

Εθνικής με τον Ατρόμητο Λάππα) προβλημάτισε με την εμφάνισή του, «νεκραναστήθηκε» στα τελευταία 10-15 λεπτά και έφτασε σε μια απίστευτη ισοφάριση που άρχισε στο 67’ με τον Σώκαλη και ολοκληρώθηκε με τη συμπλήρωση του 90λέπτου, χάρις στον ίδιο παίκτη, που μπήκε αλλαγή στην επανάληψη, ενώ στο 86’ ο Μπεγέτης είχε μειώσει σε 2-3.

Και με αυτό το 3-3 φυσικά οι δύο ομάδες έχουν αφήσει ανοικτό το λογαριασμό για την πρόκριση στην 4άδα του κυπέλλου Μεσσηνίας, τον οποίο και θα λύσουν στις 2 Δεκεμβρίου στα Φιλιατρά.

Το φιλμ του αγώνα

27’ ο Ζώκος προσπάθησε για το γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή της Εράνης, η μπάλα έφτασε στον Κωστόπουλο, αλλά το σουτ του κόντραρε σε κόρνερ
35’ παρακινδυνευμένο γύρισμα του Αρβανίτης στον Νιάρχο, για …λίγο γλίτωσε το αυτογκόλ ο τερματοφύλακας του Μεσσηνιακού, προ της απειλής του Ψάρρη
38’ ο Τσιριγώτης σε αντεπίθεση 2 εναντίον 2, αλλά η μπαλιά του δεν έφτασε στον Ψάρρη
40’ η καλύτερη στιγμή του α’ ημιχρόνου με τον Χαριάτη να βγάζει μόνο του στη γωνία της μικρής περιοχής τον Ψάρρη, αλλά το κοντρόλ του ήταν παιδαριώδες με το Νιάρχο να εξουδετερώνει το κίνδυνο
48’ ο Μπεγέτης βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση, αλλά με έγκαιρη έξοδος ο Αλεξανδρόπουλου απομάκρυνε τη μπάλα με τα πόδια
50’ ολέθριο λάθος του Αργυρόπουλου που γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω, όπου όμως παρεμβλήθηκε ο Ψάρρης και με πλασέ «εκτέλεσε» τον Νιάρχο «γράφοντας» το 0-1
55’ μετά από επαφή Αρβανίτη-Χαριάτη μέσα στην περιοχή ο μεσοεπιθετικός της Εράνης έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή του Μεσσηνιακού και ο διαιτητής Πέτρος Κωνσταντινέας δε δίστασε να υποδείξει το σημείο του πέναλτι, «κιτρινίζοντας» το νεαρό παίκτη των «πρασίνων» -κατά τη γνώμη μας αυστηρή απόφαση
Όπως και να ‘χει ο ίδιος ο Χαριάτης εκτέλεσε από τη λευκή βούλα και παρά την προσπάθεια του Νιάρχουν που έπεσε στη σωστή γωνία το 0-2 έγινε πραγματικότητα
67’ ο Δέδες έβγαλε κάθετα τη μπάλα στον Ζώκο, ο οποίος έκοψε ιδανικά τη μπάλα παράλληλα στην εστία του Αλεξανδρόπουλου, όπου πετάχθηκε ο Σώκαλης και με προβολή μείωσε σε 1-2 για το Μεσσηνιακό
73’ σε μια ακόμη αντεπίθεση της Εράνης ο Χαριάτης πέρασε και τον τερματοφύλακα των Καλαματιανών και με πλασέ «έγραψε» το 1-3
80’ ο Αλεξανδρόπουλος που έδωσε πνοή στους γηπεδούχους με την είσοδό του στην επανάληψη έβγαλε την παράλληλη μπαλιά στον Μπεγέτη, ο επιθετικός του ΜΓΣ έκανε το πλασέ, αλλά ο Αλεξανδρόπουλος έσωσε πέφτοντας στη γωνία του
81’ πλασέ του Χαριάτη μπλόκαρε ο Νιάρχος
86’ ο Ξαρχάκος έβγαλε την παράλληλη σέντρα από δεξιά και ο Μπεγέτης στην απέναντι πλευρά σαν σε προπόνηση με πλασέ μείωσε σε 2-3
88’ ο Δέδες επιχείρησε τη σέντρα και ο Μπεγέτης που πρόλαβε με υπερένταση τη μπάλα την έστειλε να περάσει ελάχιστα εκατοστά πάνω από τα’ οριζόντιο δοκάρι της Εράνης
90’ ο Ξαρχάκος τροφοδότησε τον Δέδε κι εκείνος με τακουνάκι έστρωσε ωραία στον επερχόμενο Σώκαλη που με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγιώτη Αλεξανδρόπουλο, χαρίζοντας μια απίστευτη ισοφάριση στον Μεσσηνιακό.
Καλά τα πήγε σε γενικές γραμμές ο Πέτρος Κωνσταντινέας, χωρίς όμως να αποφύγει και τα λάθη, μάλλον αυστηρό θα χαρακτηρίζαμε το πέναλτι σε βάρος του Μεσσηνιακού, ενώ η καλή διάθεσή του να προστατέψει τις ομάδες από κάρτες δεν δικαιολογεί την προτροπή προς τον πάγκο του Μεσσηνιακού για αντικατάσταση του Αργυρόπουλου (μετά από ένα σκληρό φάουλ κι ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα). Χωρίς πρόβλημα οι βοηθοί Ηλίας Αλεξέας και Στάθης Ζαρακοβίτης.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Νιάρχος, Νινιός, Δέδες, Κουρεντζής, Αρβανίτης, Αργυρόπουλος (51’ Σώκαλης), Τζανετέας (57’ Αλεξανδρόπουλος), Δρούγας, Κωστόπουλος (60’ Ξαρχάκος), Ζώκος, Μπεγέτης.

ΕΡΑΝΗ ΦIΛΙΑΤΡΩΝ: Αλεξανδρόπουλος, Παναγιωτίδης, Γιάννης, Ανδρεόπουλος, Ντινιώτης, Κώτσος, Γεωργιόπουλος, Τσιριγώτης (63’ Χρονόπουλος), Ασημακόπουλος (59’ Χρονόπουλος), Χαριάτης (82’ Γκίνος).

-Δυσανάλογα λίγος σε σχέση με τη σημασία του αγώνα ο κόσμος που βρέθηκε χθες στο γήπεδο του ΜΓΣ
-Μάλιστα κάποιοι απογοητευμένοι «πράσινοι» που βιάστηκαν να φύγουν σίγουρα δεν θα πίστευαν στα αυτιά τους…
-«Μπαμ» έκαναν η ροζ στολή τερματοφύλακα που φορούσε ο Γιώργος Νιάρχος και η μωβ του Παναγιώτη Αλεξανδρόπουλου, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες της Εράνης έπαιξαν με γαλάζια (όπως κόντρα στο Τσιλιβή)

Μάρκος Ζώκος

Ο Μάρκος Ζώκος ήταν από τα πρόσωπα του χθεσινού αγώνα, καθώς μετά από τριετή «θητεία» στην Εράνη μετεγγράφηκε φέτος στον Μεσσηνιακό. Κόντρα στην παλιά του ομάδα λοιπόν ο έμπειρος μέσος αν και αποφεύγει να πει περισσότερα φαίνεται ότι έχει αρκετά απωθημένα και το πάθος του στο γήπεδο –μέσα σε αγωνιστικά πάντα πλαίσια- ήταν ενδεικτικό.
«Μπορούσαμε και να κερδίσουμε και να χάσουμε. Όμως το θετικό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι μπορούμε να σκοράρουμε και να γυρίσουμε ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι. Ήμασταν πολύ κακοί στο α’ μέρος, αλλά ανεβάσαμε την απόδοσή μας στην επανάληψη.
Ακόμη, είναι σημαντικό ότι παίξαμε σε όλο το παιχνίδι με 4 «μικρούς», αφού για μας ήταν μια πρόβα πρωταθλήματος, ενώ κάποιοι άλλοι θέλουν απλώς να κερδίσουν το Μεσσηνιακό» ήταν η …μπηχτή του Μάρκου Ζώκου.

Δημήτρης Σώκαλης

«Το τελικό αποτέλεσμα νομίζω πως είναι δίκαιο, γιατί έχασε και η Εράνη, αλλά χάσαμε κι εμείς ευκαιρίες στο τέλος. Ευτυχώς καταφέραμε να πάρουμε την ισοπαλία και έτσι δεν θα πάμε στα Φιλιατρά με μειονέκτημα στα γκολ. Δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να βρούμε την ταυτότητά μας, αλλά σίγουρα θα γίνουμε πολύ καλύτεροι στη συνέχεια» «υπόσχεται» ο Δημήτρης Σώκαλης.

Χρήστος Χαριάτης

Ο Χρήστος Χαριάτης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του χθεσινού ημιτελικού, προσφέροντας θέαμα και ουσία από πλευράς Εράνης, που επισφραγίστηκε μάλιστα με δύο προσωπικά γκολ. Όπως όλοι στα Φιλιατρά δεν είναι όμως ευχαριστημένος με την εξέλιξη του αγώνα: «Είχαμε την υπεροχή σχεδόν σε όλο τον αγώνα και βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 3-1. Δικαιούμασταν λοιπόν τη νίκη και σίγουρα θα μπορούσαμε να εξασφαλίσουμε ένα σκορ πρόκρισης. Ο Μεσσηνιακός όμως είναι πολύ καλή ομάδα, με πολύ έμπειρους παίκτες και δεν άφησε ανεκμετάλλευτα τα λάθη που κάναμε.
Τώρα έχουμε μπροστά μας άλλα 90 λεπτά και με σοβαρότητα και το πλεονέκτημα της έδρα μας θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την πρόκριση για τον τελικό» τονίζει στις δηλώσεις του ο Ζακυνθινός μεσοεπιθετικός της Εράνης.