Σάββατο 11 Απριλίου 2009

Γκέλα για Νίκη Πλάτης και Ηρακλη Κυπαρισσίας. Άφησαν βαθμούς σε Μικρομάνη και Κυπαρισσία αντίστοιχα.

Ισόπαλλα 2 - 2 ήρθαν τα παιχνίδια για τον 1ο Ομιλο της Β' τοπικής κατηγορίας στην Μικρομάνη και Κυπαρισσία αντίστοιχα.

Στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στον Αστέρα Μικρομάνης και την νίκη πλάτης το τελικό αποτέλεσμα ήταν 2 - 2 σε ένα παιχνίδι που το πάλεψε η Μικρομάνη και ανάγκασε την Νίκη Πλάτης να αφήσει 2 υπερπολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι της κατάκτησης της δεύτερης προνομιούχου θέσης που οδηγεί σε άνοδο στην Α' τοπική κατηγορία.

Η Ομάδα του Παναγιώτη Παναγόπουλου πήγε στην Μικρομάνη, πάλεψε το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκόρ με 1 - 0 μέχρι το ημίχρονο.
Στο δεύτερο η κατάσταση άλλαξε, και η Νίκη Πλάτης παρά το δεύτερο γκόλ κατάφερε να φέρει στα ίσια το παιχνίδι μέχρι την λήξη του αγώνα.
Ήταν μια ήττα που ναι μεν άφησε πικρία στην Νίκη Πλάτης αλλά ελπίζουν στην .........

τελευταία αγωνιστική να γίνει το θαύμα.

Ο άλλος αγώνας με ενδιαφέρον ήταν ο αυτός του Ηρακλή Κυπαρισσίας με τον Αστέρα Βαλύρας.
Ο Ηρακλής Κυπαρισσίας στάθηκε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ στο γήπεδο, έχοντας παίξει μονότερμα την ομάδα της Βαλύρας και κατάφερε στο 10' να προηγηθεί με 1 - 0.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βαλύρα σε ένα ολόκληρο ημίχρονο επισκέφθηκε τα καρέ του Μπέλλη ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Στην επανάληψη του αγώνα η Βαλύρα με μία από τις 4 συνολικά στον αγώνα επιθέσεις κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και 5 λεπτά αργότερα να σκοράρει για δεύτερη φορά ανατρέποντας το εις βάρος της σκόρ και έκανε το 1 - 2.
Οι γηπεδούχοι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ σε όλο το παιχνίδι, δεν το έβαλαν κάτω και έκλεισαν την Βαλύρα στα καρέ της. Σε μια αναμπουμπούλα στα καρέ του τερματοφύλακα της βαλύρας, ο Ηρακλής κατάφερε να σκοράρει και έτσι έφερε το παιχνίδια στα ίσια 2 - 2.

Στο 86 αμυντικός τη Βαλύρας ανέτρεψε επιθετικό του Ηρακλή. Ένα ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ που ο διαιτητής όντας μπροστά στην φάση (στα δυο μέτρα) έδειξε την εσχάτη των ποινών κάτι που δεν άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ στους ανθρώπους της Βαλύρας που απείλησαν με επεισόδια.
Χαρακτηριστικό είναι ότι όλοι οι παίκτες της Βαλύρας μαζί με τους παράγοντες της ομάδας έπεσαν πάνω στον διαιτητή να τον πείσουν να αλλάξει την απόφαση του δήθεν ότι δεν ήταν πέναλτι. Απο την μία εστία ο διαιτητής σιγά σιγά βρέθηκε στην άλλη εστία από τις διαμαρτυρίες των παικτών και των ανθρώπων της διοίκησης των φιλοξενούμενων.

Ο διαιτητής κάλεσε τους δυο βοηθούς του και πήγαν στα αποδυτήρια προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα και προς στιγμήν απειλήθηκε διακοπή του αγώνα με ότι αυτό συνεπάγεται. Φυσικά δεν έλειψαν τα διάφορα κοσμητικά επίθετα που εκτόξευσαν άνθρωποι και φίλοι της ομάδας της Βαλύρας δημιουργώντας ένα κλίμα τρομοκρατίας στο γήπεδο.
Η διακοπή του αγώνα δεν έγινε και μετά από 15 λεπτά ο Διαιτητής με τους βοηθούς του βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο προκείμενου να παίξουν τα υπόλοιπα 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Η εκτέλεση του πέναλτι από τον Ηρακλή ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ήταν εύστοχη και έτσι το 2 - 2 παρέμεινε.

Και εδώ είναι η απορία του Φιλιατρά News
ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ο Ηρακλής Κυπαρισσίας ήταν κλάσεις ανώτερος στον αγώνα απέναντι στην Βαλύρα και σαφώς δικαιούταν τους 3 βαθμούς της Νίκης.
Η Βαλύρα με τόσο χάλια παιχνίδι (μια αιωνιότητα και μία μέρα να κατεβάσει την μπάλα απο την μια περιοχή στην άλλη) ΠΩΣ βρίσκεται τόσο ψηλά στην βαθμολογία????
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι μια ομάδα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση στον πίνακα και παίζει με τη τελευταία.
Η κοινή λογική λέει ότι θα έπρεπε να ρίξει τουλάχιστον 5 - 6 γκόλ στον Ηρακλή Ως και καλά μια ομάδα κλάσεις ανώτερη.
Κάτι που δεν είδαμε στο σημερινό παιχνίδι.
Και το ίδιο συμβαίνει στα τελευταία παιχνίδια της. Ομάδα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.....
Πραγματικά είναι απορίας άξιον!!!!!!!

Έτσι λοιπόν ανεξάρτητα του τι έχει γίνει στο παιχνίδι του Ατρομήτου πλατύ η βαθμολογική θέση δεν έχει αλλάξει και ο Ατρόμητος πλατύ παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και ακολουθούν:
Αστέρας Βαλύρας με 51 βαθμούς και Νίκη Πλάτης με 50 βαθμούς.